DEBİ Akademi'den Geleceğin Eğitimi ve Okulları Konferansı

DEBİ Akademi tarafından Erdemli'de "21.YY Becerileri Kapsamında Geleceğin Eğitimi ve Okulları" konferansı düzenlendi.

DEBİ Akademi'den Geleceğin Eğitimi ve Okulları Konferansı

 


DEBİ Akademi tarafından Erdemli'de "21.YY Becerileri Kapsamında Geleceğin Eğitimi ve Okulları" konferansı düzenlendi.
Erdemli Belediyesi Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilen konferansa DEBİ Akademi Akademik Danışma Kurulu Üyelerinden Dr. Ahmet Kurnaz ile Dr. Süleyman Arslantaş konuşmacı olarak katıldı. Açılış konuşmasını ise DEBİ Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Tayyar Yeşilyurt yaptı.

Konuşmasında "Herkesin Aziz Sancar olma lüksü, her çocuğun bilim adamı olma becerisi olmayabilir" diyen Yeşilyurt, "Biz; yaratılıştan kodlarına yüklenen yetenekleri ortaya çıkartmaya ve becerileri doğrultusunda eğitimlerini sağlamaya talibiz.
Nitelikli bir eğitim olmadan bu altını ısrarla çizmeye çalıştığım “katma değer”den de söz edemeyiz. Maalesef, mevcut eğitim sistemimiz, bir deneme sınavını yanlışsız ve başarılı şekilde atlatabilen ama ayakkabısını bağlayamayan öğrenciler üretmektedir. Ayrıca; ancak, eyleme dönüşebilen bilgi “DeğerliBİlgi”dir. Bu dönüşüm de “DEBİ Akademi Manifestosu” nda da değindiğimiz gibi;
“Başarı, nehrin vardığı denizin hangisi olacağı değil, yoldaki serüvenidir; zira biz, eğitimin, şırınga ile verilen bilgiden ziyade; bireyin, tüm etik ve zihinsel gelişimine katlı sağladığımız noktada başladığını düşünüyoruz.” Bu katkı, aslında sebepten sorumlu olduğumuzun altını çizerken; sonuçtan sorumlu olduğumuzdan da vazgeçmemektir" şeklinde konuştu.

Konuşmacıların 21’inci yüzyıl becerilerinin neler olduğunu belirleyen ve bu becerileri kazandırmak üzere eğitim sistemlerinin nasıl düzenlenebileceğine ilişkin modeller öneren bir sunum yapacaklarını hatırlatan Yeşilyurt, şunları da kaydetti; "Biz DEBİ Akademi olarak; becerileri ve hayalleri doğrultusunda; dünya ile konuşan, dünya ile çalışan, dünya ile yarışan ve en değerlisi, seçtikleri alanların liderleri olma yolunda, ülkeleri için maksimum katma değer hedefleyen beyinleri yetiştirmek istiyoruz. Motivasyon ve hayalimizde yetişmiş “dünyaca ünlü Türk ressam, mimar, doktor, bilim adamı, iş adamı, mühendis, astranot, eğitimci, bilişim uzmanı, hattat…” eşit mutluluklarımız olacaktır.
Godin’in dediği gibi; Bir sürü çarpıcı fikir vardır, eksik olan bu fikirleri gerçekleştirme arzusudur."
Açılış konuşmasının ardından sunum gerçekleştirildi.

9 Mayıs 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz