Erdemli'nin efsane yılanları

Erdemli de uzunluğu yaklaşık 8 metre olduğu iddia edilen dev yılandan

Erdemli'nin efsane yılanları

7 yıl önce Erdemli de uzunluğu yaklaşık 8 metre olduğu iddia edilen dev yılandan korktuklarını dile getiren vatandaşlar yaşadıkları korkuyu anlatmıştı.

O günkü şartlarda cep telefonuyla çekilen fotoğraf halk arasındaki “Evran Yılanı Efsanesi”ni yeniden canlandırdı. Ancak fotoğraf kalitesinin düşüklüğü sebebiyle ağaçtakinin bir 'yılan' mı yoksa bir 'borumu' olduğu yorumları görüşleri ikiye böldü.
Benzer bir olayında  bugünlerde  Toros köyünde yaşandığı iddia ediliyor. İddiayı destekleyen bir fotoğraf ya da video görüntüsü malesef yok.

Bu efsanelerin dolaştığı bölgeye gazeteci gözüyle baktığımda Kargagediği, Tozlu ve Toros köylerini bir üçgen olarak çizmekte fayda görüyorum.
Bu yılanlar 'yoktur' diyemem çünkü Anadolu'da 'evran' adıyla anılan ve metrelerce uzun yılanlar görülmüş kayıt altına alınmış. Eğer bahsedilen bölgelerde bu büyüklükte yılanlar varsa bunların katledilmesi taraftarı da değilim.
Sonuç olarak yılan efsaneleri daha çok sürecek, umarız bir fotoğrafla ya da video ile bir görüntü ortaya çıkar.

 


Erdemli'deki yılanlarla ilgili 7 yıllık süreç:
2011 yılanda motosikletli 2 kişinin telefonla çektiği fotoğraf ağaç üzerinde 8 metre uzunluğundaki görünen varlığın yılan olduğunu ileri sürmeleri

Tozlu'daki anlatım
Gölet civarında anne ve oğlunun gördüğü hatta bu kişilerin üzerine geldiği ileri sürülen dev  yılan

Toros'taki anlatım
Çalılıklardan gelen sese yönelenlerin gördüklerini iddia ettiği yaklaşık 5 metrelik 2 büyük yılan

Çağrı Gazetesi- Hüseyin YILDIZ

11 Temmuz 2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz