HEM’den Çanakkale Konseri

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğünün Okullar hayat olsun projesi kapsamında Müzik öğretmeni İlyas AKARSU öğreticiliğinde açtığı Türk Halk M

HEM’den Çanakkale Konseri
Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğünün Okullar hayat olsun projesi kapsamında Müzik öğretmeni İlyas AKARSU öğreticiliğinde açtığı Türk Halk Müziği korosu 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma anısına Erdemli öğretmenevinde konser tertip ettiler.

Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğünün Okullar Hayat Bulsun Projesi kapsamında oluşturulan Türk halk Müziği Korosu 18 mart Çanakkale Zaferi ve Çanakkale şehitlerini için bir konser düzenledi.
Erdemli Öğretmenevi’nde düzenlenen konser’in sunuculuğunu Erdemli Lisesi Kimya öğretmeni ve Kişisel gelişim uzmanı Ahmet Kara sundu. Müzik öğretmeni İlyas Akarsu’nun yönetiminde oluşturulan koro Çanakkale zaferini anlatan türkü ve ağıtları seslendirdi. Salona sığmayan bir kalabalığın dinlediği koro seslendirdiği bir birinden güzel eserlerle gönüllere taht kurdu.
Erdemli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ömer Okur yaptığı konuşmada, “Kursumuzun açılmasında desteğini esirgemeyen ve bizlere daima destek veren başta İlçe Kaymakamımız Sayın İbrahim Özefe’ye, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz sayın Mehmet Metin’e, programımızı sunan, icra edilen türküleri yorumlayan değerli meslektaşım sayın Ahmet Kara beye, Halk Eğitimi Merkezi idareci arkadaşlarıma ve öğretmenevi salonunu bizlere tahsis eden öğretmenevi idarecilerine ve personeline çok teşekkür ederim” dedi.
Kursiyerlerin gösterdiği başarıdan dolayı memnun olduğunu ifade eden Okur, “Kurs öğretmenimiz İlyas Bey ve değerli kursiyerlerimizi tebrik ediyorum bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum. Türk ordusunun kazandığı zaferlerin hepsi de kendi şartları içinde ayrı ayrı önem taşımaktadır. Bizi ayakta tutan, bugünlere ulaştıran, kazandığımız zaferler değil midir? Türk’ün milli savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 98.Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu ve haklı gururunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur.
Türk Ordusu’nun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde oluşturduğu büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı ve başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kanlı mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlarımız, askeri dehalar, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü cihetiyle de dünya savaş tarihinde örneği bulunmayan müstesna bir olaydır. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir. Türk milleti bu zaferle, arka arkaya gelen acı olayların tesiriyle kaybettiği özgüvenini yeniden kazanmıştır.
Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum. Bizlere böyle duygu dolu anlar yaşatan koromuzu ve öğretmenimizi tebrik ediyorum. Allah nasip ederse 29 Mayıs 2013 de daha geniş kapsamlı bir program daha yapacağız.
Program bitiminde Erdemli Lisesi Edebiyat Öğretmeni Ahmet Kara, tüm koroya Türk bayrağı hediye etti.

25 Mart 2013 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz