Japon Eriği Alternatif Oldu

Erdemli de Japon Eriği türünden olan Black Beauty cinsi erik üreticisi Osman Şen, Jopon erik türlerinin Erdemli’de limona karşı en iyi alternatif ürün

Japon Eriği Alternatif Oldu
Erdemli de Japon Eriği türünden olan Black Beauty cinsi erik üreticisi Osman Şen, Jopon erik türlerinin Erdemli’de limona karşı en iyi alternatif ürün olduğunu söyledi.

Erdemli İlçe Tarım Müdürü Berdan Tun, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek ve Ziraat mühendislerinden oluşan bir heyet Tömük beldesi Yeşildere mahallesinde Japon eriği üreticisi Osman Şen’i ziyaret etti. Heyet tarafından Şen’e İyi Tarım Uygulaması ve alternatif üretime öncülük etmesinden dolayı teşekkür belgesi verdi.

55 yıldır çiftçilikle uğraştığını belirten Osman Şen, “4 yıl önce buradan 16 dönümlük limon bahçesi aldım. Fakat limon para etmediği için hep masraflarımız boşa gidiyordu. Ben ve oğullarımla birlikte ziraat mühendislerine danışarak limona alternatif ürün arayışına çıktık. Sonunda iklimimize de uygun olan halk arasında Japon eriği diye tabir edilen Black Beauty cinsi eriği dikmeye karar verdik. Şu anda 16 dönüm alanda Japon eriği üretimi yapıyorum. Limon bu yıl 50 kuruştan giderken, Japon eriğini şuan 2,5-3 TL. arasında satıyorum. İşçiliği ve bakımı kolay olan eriğin satışı çok iyi” dedi.

Eriği genellikle büyük marketlere pazarlandığını ifade eden Şen, “6 yaşında bir ağaçtan 100 kilo meyve alabileceğimi söylüyorlar. Böylelikle hem yaptığım masrafları kurtarıyorum hem de ürettiğim üründen kazanç sağlamış olacağım. Limon artık kazandırmıyor. Üreticilerimiz alternatif ürüne yönelsinler. Bunun en iyi örneği ve alternatif ürünün Japon Eriği olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek’te “Erdemli’de böyle güzel bir bahçeye sahip olan ve alternatif ürün yetiştiriciliği yapan çiftçimiz Osman Şen’e İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile birlikte teşekkür belgesi vermeyi uygun gördük. İlçemizde limon yetiştiriciliği çok yaygın fakat bunun yanında alternatif ürün yetiştiriciliği de yapılması gerekmektedir. Japon eriği özellikle Avrupa ülkelerine ihraç edilen bir meyve. Dayanıklı ve görünümü ile insanların beğenini kazanan bu ürünü yetiştiren Osman Şen’i tebrik ediyorum” dedi.

İlçe Tarım Müdürü Berdan Tun ise halk arasında Japon eriği diye tabir edilen Black Beauty cinsi eriğin yetişmesi için gereken en iyi iklim şartlarının Erdemli’de var olduğunu belirterek, “Türkiye’de bu cins erik ilk Erdemli’de çıkar. Bu yüzden çiftçimiz iyi belirlediği alternatif ürünü çok iyi yetiştirmiştir. Japon Eriğinin raf ömrü yaklaşık 1 ay olup, dayanıklılık bakımından en uzun süre saklanabilen bir meyve türüdür. Limona göre masrafı yüzde 50 daha az olan Japon eriğini bahçede böyle güzel ve örnek bir bahçe oluşturan üreticimiz Osman Şen’i tebrik ediyoruz” diyerek teşekkür belgesini takdim ettiler.

Osman şen’in oğlu Hasan Şen ise babası ile birlikte çok isabetli bir karar aldıklarını böylelikle Japon eriği üretimine başladıklarını belirtti.
Şen, eriğin limona göre yüzde 60 oranında daha fazla kazandırdığını da ifade ederek, kendilerine yardımcı olan İlçe Tarım Müdürlüğü ile Ziraat Odasına teşekkür etti.

Hüseyin YILDIZ - Erdal YARDIM

10 Haziran 2010 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz