Arama   |   Arşiv
Anasayfa Yaşam Belediyeler Ekonomi Siyaset Spor Kültür-Sanat Sağlık İlginç Haberler Dünya Erdemli'ye Dair Eğitim İnternet TV Fotohaber
  
Japon Eriği Alternatif Oldu

Erdemli de Japon Eriği türünden olan Black Beauty cinsi erik üreticisi Osman Şen, Jopon erik türlerinin Erdemli’de limona karşı en iyi alternatif ürün olduğunu söyledi.

Erdemli İlçe Tarım Müdürü Berdan Tun, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek ve Ziraat mühendislerinden oluşan bir heyet Tömük beldesi Yeşildere mahallesinde Japon eriği üreticisi Osman Şen’i ziyaret etti. Heyet tarafından Şen’e İyi Tarım Uygulaması ve alternatif üretime öncülük etmesinden dolayı teşekkür belgesi verdi.

55 yıldır çiftçilikle uğraştığını belirten Osman Şen, “4 yıl önce buradan 16 dönümlük limon bahçesi aldım. Fakat limon para etmediği için hep masraflarımız boşa gidiyordu. Ben ve oğullarımla birlikte ziraat mühendislerine danışarak limona alternatif ürün arayışına çıktık. Sonunda iklimimize de uygun olan halk arasında Japon eriği diye tabir edilen Black Beauty cinsi eriği dikmeye karar verdik. Şu anda 16 dönüm alanda Japon eriği üretimi yapıyorum. Limon bu yıl 50 kuruştan giderken, Japon eriğini şuan 2,5-3 TL. arasında satıyorum. İşçiliği ve bakımı kolay olan eriğin satışı çok iyi” dedi.

Eriği genellikle büyük marketlere pazarlandığını ifade eden Şen, “6 yaşında bir ağaçtan 100 kilo meyve alabileceğimi söylüyorlar. Böylelikle hem yaptığım masrafları kurtarıyorum hem de ürettiğim üründen kazanç sağlamış olacağım. Limon artık kazandırmıyor. Üreticilerimiz alternatif ürüne yönelsinler. Bunun en iyi örneği ve alternatif ürünün Japon Eriği olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek’te “Erdemli’de böyle güzel bir bahçeye sahip olan ve alternatif ürün yetiştiriciliği yapan çiftçimiz Osman Şen’e İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile birlikte teşekkür belgesi vermeyi uygun gördük. İlçemizde limon yetiştiriciliği çok yaygın fakat bunun yanında alternatif ürün yetiştiriciliği de yapılması gerekmektedir. Japon eriği özellikle Avrupa ülkelerine ihraç edilen bir meyve. Dayanıklı ve görünümü ile insanların beğenini kazanan bu ürünü yetiştiren Osman Şen’i tebrik ediyorum” dedi.

İlçe Tarım Müdürü Berdan Tun ise halk arasında Japon eriği diye tabir edilen Black Beauty cinsi eriğin yetişmesi için gereken en iyi iklim şartlarının Erdemli’de var olduğunu belirterek, “Türkiye’de bu cins erik ilk Erdemli’de çıkar. Bu yüzden çiftçimiz iyi belirlediği alternatif ürünü çok iyi yetiştirmiştir. Japon Eriğinin raf ömrü yaklaşık 1 ay olup, dayanıklılık bakımından en uzun süre saklanabilen bir meyve türüdür. Limona göre masrafı yüzde 50 daha az olan Japon eriğini bahçede böyle güzel ve örnek bir bahçe oluşturan üreticimiz Osman Şen’i tebrik ediyoruz” diyerek teşekkür belgesini takdim ettiler.

Osman şen’in oğlu Hasan Şen ise babası ile birlikte çok isabetli bir karar aldıklarını böylelikle Japon eriği üretimine başladıklarını belirtti.
Şen, eriğin limona göre yüzde 60 oranında daha fazla kazandırdığını da ifade ederek, kendilerine yardımcı olan İlçe Tarım Müdürlüğü ile Ziraat Odasına teşekkür etti.

Hüseyin YILDIZ - Erdal YARDIM


10 Haziran 2010 Erdemlihaber
Diğer Ekonomi Haberleri
KADIN ÇİFTÇİ EĞİTİMLERİ ERDEMLİ’DE BAŞLADI
 
Köylüye Mantar Yetiştiriciliği Eğitimi
 
"Kadın Çiftçi Eğitimi İşbirliği Protokolü" kapsamında Erdemli'de kadın çiftçilere yönelik eğitim çalışması başlatıldı.
 
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, sosyal ormancılık çalışmaları kapsamında ‘mantar üretimi’ konusunda Erdemli’de köylülere yönelik eğiti...
DOMATESE ‘NOEL’ VE ‘RUBLE’ FRENİ
 
GÜVENLİ DOMATESİN HASADINA BAŞLANDI
 
Noel tatili dolayısıyla ihracat yüklemelerine ara verilmeye başlanmasıyla birlikte ihracatlık domates fiyatı 1 liraya geriledi.
 
“Güvenli Gıda Projesi” kapsamında tamamen biyolojik imkanlarla yetiştirilen güvenli domateslerin hasadına başlandı.
2014'te 65 İl Don, 39 İl Dolu Afetinden Etkilendi
 
ERDEMLİ ZİRAAT ODASI’NDAN ÇİFTÇİYE ÜCRETSİZ EĞİTİM
 
TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak, bu yıl bitkisel üretim yapan 65 ilin zirai dondan, 39 ilin de dolu afetinden etkilendiğini söyledi.
 
Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, ilçedeki çiftçilere “Narenciye’de aşı” ve “Toprak örneği alma” eğitimleri ...
İNSAN SAĞLIĞINA SIFIR ZARARLI DOMATES YETİŞTİRİLİYOR
 
ERDEMLİ’DE SULAMA KOOPERATİFİ KURULDU
 
Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü öncülüğünde 9 kuruluşun da destekleriyle hazırlanan “Güvenli Gıda Projesi” Erdemli il...
 
Erdemli’de çiftçiler biraraya gelerek sulama kooperatifi kurdu.
ERDEMLİ’DE SÜT ÜRETİMİ DÜŞTÜ
 
ASTRONOMİK LİMON FİYATI ÜRETİCİYİ DE ŞAŞIRTTI
 
Erdemli'de önceki yıllara kıyasla süt üretiminin yüzde 50’nin de altına düştüğü bildirildi.
 
Erdemli'de, kış aylarındaortalama 70 kuruştan satılan limonların yazın kilosunun 10 TL’ye kadar satılması üreticiyi şaşkınlığa uğrattı.
Kültür Balıkçılığına Kadın Eli Değiyor
 
ETSO’dan ‘Empati Açık İletişim Ve Satış’ Konulu Seminer
 
Mersin’de su ürünleri konusunda bayanlara yönelik ilk kurs Erdemli ilçesinde açıldı.
 
Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Erdemlili işadamları ve çalışan personellerine yönelik düzenlenen eğitim günl
Osmanlı Simit Sarayı Erdemli’de Açıldı
 
Metik Yeniden Aday
 
Erdemli merkezinde kısa bir süre önce yapımı tamamlanan Osmanlı Simit Sarayı, mütevazi bir açılış töreniyle hizmete başl
 
Erdemli Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESOB) Başkanı Halil Metik yeni işyerimizi ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu.
Mehmet Yılmaz Yeniden Aday
 
Merkez Turşu Şalgam’dan Salep İkramı
 
Tömük Esnaf ve Sanatkarlar Odası 6 Ocak’ta olağan genel kurula gidecek, eğer çoğunluk sağlanamaz ise genel kurul 13 Ocak’ta gerçekleştiril...
 
Erdemli Merkez Camii altında hizmet veren Merkez Şalgam ve Turşu, yeni iş yerimize sıcak salep servisi yaparak hayırlı olsun dileklerini iletti.
 

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Hava Durumu

Döviz Kurlary

Nöbetçi Eczaneler

    31 Mart 2015  

Ulusal Haberler
Foto Haber
AJANS DAMLA
 
BAŞKAN TOLLU İŞ ADAMLARIYLA OTOGARI KONUŞTU
 
ŞEHİT POLİS FATİH ÇEVİK İÇİN MEVLİT OKUTULDU
 
“Cennet Ana”Ya Hatıra Ormanı
 
 
Kö?e Yazylary Tüm Yazarlar
Mustafa Topal
Ramazan, Oruç ve Selamlaşma
Oktay İnce
Batmamak için…
Fadıl Özdemir
Düşünüp Öğüt Alalım Diye !
Mahmut Sami Türkmenoğlu
Kandiller Geçidi Üçaylar
Ahmet Refik Erdem
MÜFTÜ KAMİL BEY’İN KONFERANSI
Ahmet Yanar
DOST BİR İNSANIN ARDINDAN
Haluk GÜLDOĞAN
İftira ve Zanda Bulunmak
Fatih Döner
Teknoloji Kurbanı Olmayın
Hasan Orhan
MİLLİ MÜCADELEDE VE CUMHURİYET’İN İLK YILLARINDA TÜRK KADINI
Ömer Sezer
Papazı Dövdürtmeyecektik
 
Anket
Narenciye Festivaline Katılacakmısınız?
     
 
E-Devlet

 

reklam

 
Sık Kullanılanlara Ekle
Açılış Sayfası Yap
  KurumsalİletişimReklam

Copyright © 2009 - Erdemli Haber
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.