Arama   |   Arşiv
Anasayfa Yaşam Belediyeler Ekonomi Siyaset Spor Kültür-Sanat Sağlık İlginç Haberler Dünya Erdemli'ye Dair Eğitim İnternet TV Fotohaber
  
Japon Eriği Alternatif Oldu

Erdemli de Japon Eriği türünden olan Black Beauty cinsi erik üreticisi Osman Şen, Jopon erik türlerinin Erdemli’de limona karşı en iyi alternatif ürün olduğunu söyledi.

Erdemli İlçe Tarım Müdürü Berdan Tun, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek ve Ziraat mühendislerinden oluşan bir heyet Tömük beldesi Yeşildere mahallesinde Japon eriği üreticisi Osman Şen’i ziyaret etti. Heyet tarafından Şen’e İyi Tarım Uygulaması ve alternatif üretime öncülük etmesinden dolayı teşekkür belgesi verdi.

55 yıldır çiftçilikle uğraştığını belirten Osman Şen, “4 yıl önce buradan 16 dönümlük limon bahçesi aldım. Fakat limon para etmediği için hep masraflarımız boşa gidiyordu. Ben ve oğullarımla birlikte ziraat mühendislerine danışarak limona alternatif ürün arayışına çıktık. Sonunda iklimimize de uygun olan halk arasında Japon eriği diye tabir edilen Black Beauty cinsi eriği dikmeye karar verdik. Şu anda 16 dönüm alanda Japon eriği üretimi yapıyorum. Limon bu yıl 50 kuruştan giderken, Japon eriğini şuan 2,5-3 TL. arasında satıyorum. İşçiliği ve bakımı kolay olan eriğin satışı çok iyi” dedi.

Eriği genellikle büyük marketlere pazarlandığını ifade eden Şen, “6 yaşında bir ağaçtan 100 kilo meyve alabileceğimi söylüyorlar. Böylelikle hem yaptığım masrafları kurtarıyorum hem de ürettiğim üründen kazanç sağlamış olacağım. Limon artık kazandırmıyor. Üreticilerimiz alternatif ürüne yönelsinler. Bunun en iyi örneği ve alternatif ürünün Japon Eriği olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek’te “Erdemli’de böyle güzel bir bahçeye sahip olan ve alternatif ürün yetiştiriciliği yapan çiftçimiz Osman Şen’e İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile birlikte teşekkür belgesi vermeyi uygun gördük. İlçemizde limon yetiştiriciliği çok yaygın fakat bunun yanında alternatif ürün yetiştiriciliği de yapılması gerekmektedir. Japon eriği özellikle Avrupa ülkelerine ihraç edilen bir meyve. Dayanıklı ve görünümü ile insanların beğenini kazanan bu ürünü yetiştiren Osman Şen’i tebrik ediyorum” dedi.

İlçe Tarım Müdürü Berdan Tun ise halk arasında Japon eriği diye tabir edilen Black Beauty cinsi eriğin yetişmesi için gereken en iyi iklim şartlarının Erdemli’de var olduğunu belirterek, “Türkiye’de bu cins erik ilk Erdemli’de çıkar. Bu yüzden çiftçimiz iyi belirlediği alternatif ürünü çok iyi yetiştirmiştir. Japon Eriğinin raf ömrü yaklaşık 1 ay olup, dayanıklılık bakımından en uzun süre saklanabilen bir meyve türüdür. Limona göre masrafı yüzde 50 daha az olan Japon eriğini bahçede böyle güzel ve örnek bir bahçe oluşturan üreticimiz Osman Şen’i tebrik ediyoruz” diyerek teşekkür belgesini takdim ettiler.

Osman şen’in oğlu Hasan Şen ise babası ile birlikte çok isabetli bir karar aldıklarını böylelikle Japon eriği üretimine başladıklarını belirtti.
Şen, eriğin limona göre yüzde 60 oranında daha fazla kazandırdığını da ifade ederek, kendilerine yardımcı olan İlçe Tarım Müdürlüğü ile Ziraat Odasına teşekkür etti.

Hüseyin YILDIZ - Erdal YARDIM


10 Haziran 2010 Erdemlihaber
Diğer Ekonomi Haberleri
EZO’NUN TARIM DANIŞMANLARI SAHADA
 
Erdemli'de Verimi Düşen Su Pompaları Yenilendi
 
Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öger, odaları bünyesindeki tarım danışmanlarının sera ve bahçelerde aralıksız hizmet
 
Erdemli Kocahasanlı Sulama Birliği, tarafıondan verimi düşen 4 su pompası 153 bin liraya değiştirildi.
ZEYTİN GERÇEK DEĞERİYLE EKONOMİYE KAZANDIRILACAK
 
ÜRETİCİ 'KDV İNDİRİMİ' BEKLİYOR
 
Zeytin ve yağının gerçek değeriyle ekonomiye kazandırılması amacıyla hazırlanan proje kapsamında Erdemli’de zeytin genetik parselinden toplanan...
 
1 Kasım Seçimleri yaklaşırken, gerek hükümet gerekse muhalefet kanadında yem, gübre, tarımsal sulamada kullanılan elektrikte, KDV’nin indirilmes...
NARENCİYE SEZON BAŞINDA YÜZLERİ EKŞİTMİYOR
 
İHRACATÇI, TURUNÇGİL SEZONUNU 11 AYA UZATMAYI HEDEFLİYOR
 
Adı narenciye ile birlikte anılan Erdemli’de limonun ardından mandalinada da hasat başladı.
 
Ulusal Turunçgil Konseyi (UTK) Başkanı Kemal Kaçmaz, turunçgilde 2023 ihracatını 3,5 milyar dolar olarak hedeflediklerini belirterek...
ERDEMLİ’DE AŞÇILIK KURSU
 
TASARRUF ETTİREN TESİSLE SU SORUNU ÇÖZÜLDÜ
 
Erdemli'de “İş Gücü Yetiştirme” projesi kapsamında aşçı çırağı kursu açıldı.
 
Erdemli-Kocahasanlı Sulama Birliği kurduğu yeni tesisle iş gücü ve zaman tasarrufunun yanında yüzde 30’da enerjiden tasarruf sağladı.
DOMATES FİYATI DİBE VURDU
 
ERDEMLİ’DE TARIM FUARI STARTI VERİLDİ
 
Eylül ayında mevsim normalleri üstünde seyreden hava sıcaklığı ile piyasa olumsuzlukları dolayısıyla domates fiyatları dibe vurdu.
 
Erdemli'de ilk kez bir tarım fuarı düzenlenecek.
Çiftçi Tarım Danışmanlığı Sistemini Sevdi
 
EZO’NUN SERTİFİKALI FİDANLARI SATIŞA HAZIR
 
EZO mayıs ayından bu yana bin 500’ün üzerinde üreticiye danışmanlık hizmeti verdi.
 
Erdemli Ziraat Odası (EZO) tarafından çiftçilerin talebi üzerine yetiştirilen sertifikalı narenciye fidanları satışa sunuluyor.
EZO’NUN DANIŞMANLARI TARLALARDA
 
EZO SERTİFİKALI MUZ FİDELERİ GELİYOR
 
Erdemli Ziraat Odası çiftçilerin verimli ve kaliteli ürün yetiştirmelerine katkıda bulunmak üzere başlattığı çalışmaları
 
Erdemli Ziraat Odası çiftçilerden gelen talep üzerine sertifikalı muz fidesi üretmek için çalışma başlattı.
TARIM DANIŞMANLARI LİMON İÇİN SAHADA
 
YAPRAĞI ÜZÜMÜNDEN PAHALI
 
Erdemli Ziraat Odası yaz ayrının gelmesiyle birlikte çiftçilere ait bahçelerde incelemelerini sıklaştırdı.
 
Erdemli’de geçen yıl kilosu 45 kuruştan alıcı bulan üzümün yaprağı 2,5 liradan alıcı buluyor. Özel istek üzerine toplanan taze yapraklar ise 5 l...
 

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Hava Durumu

Döviz Kurlary

Nöbetçi Eczaneler

    26 Kasım 2015 (Gece)  

Ulusal Haberler
Foto Haber
AJANS DAMLA
 
BAŞKAN TOLLU İŞ ADAMLARIYLA OTOGARI KONUŞTU
 
ŞEHİT POLİS FATİH ÇEVİK İÇİN MEVLİT OKUTULDU
 
“Cennet Ana”Ya Hatıra Ormanı
 
 
Kö?e Yazylary Tüm Yazarlar
Mustafa Topal
Ramazan, Oruç ve Selamlaşma
Oktay İnce
Batmamak için…
Fadıl Özdemir
Düşünüp Öğüt Alalım Diye !
Mahmut Sami Türkmenoğlu
Kandiller Geçidi Üçaylar
Ahmet Refik Erdem
ÇANAKKALE VE BİRLİK
Ahmet Yanar
DOST BİR İNSANIN ARDINDAN
Haluk GÜLDOĞAN
İftira ve Zanda Bulunmak
Fatih Döner
Teknoloji Kurbanı Olmayın
Hasan Orhan
İNSANLIĞIN REFAH VE MUTLULUK ANAHTARI; İLİMCİLİK
Ömer Sezer
Papazı Dövdürtmeyecektik
 
Anket
Narenciye Festivaline Katılacakmısınız?
     
 
E-Devlet

 

reklam

 
Sık Kullanılanlara Ekle
Açılış Sayfası Yap
  KurumsalİletişimReklam

Copyright © 2009 - Erdemli Haber
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır İzinsiz, kaynak gösterilse dahi kullanılamaz.